Mi is az önéletrajz?
Mondhatjuk úgy is, az önéletrajz segítségével adjuk el magunkat a munkaerőpiacon.
Tekinthetjük marketingeszköznek is. Azonban arra vigyázzunk, hogy az önéletrajzban nem ildomos szépíteni a valóságot, vagyis olyat ne írjunk magunkról, ami nem igaz.
- személyes adatok
- iskolai végzettség
- szakképesítések
- nyelvtudás
- szakmai tapasztalat
- esetenként érdeklődés, egyéb képességek, hobbik
Van egységes önéletrajzi formátum?
Nincs szabvány arra, hogyan nézzen ki az önéletrajz.
Ismerünk amerikai (angolszász), német típusú önéletrajzot, gyakran használják az európai önéletrajz mintát; van, ahol a legrégebbi végzettség és munkahely van elöl, máshol pedig az időben visszafelé haladva adják meg az adatokat.
Az, hogy egy iskoláról, munkahelyről mit kell leírni, szintén nincs szabályozva.
Célszerű a név, székhely megadása, valamint iskola esetén a végzettség megnevezése, a végzés dátuma.
Munkahely esetén az időintervallum megadása, a betöltött munkakör.
Tényszerű adatokat adjunk, nem kell fogalmazást írni a részletekről.
Sokszor olyan önéletrajzot várnak el, amiben a munkavállaló "eredményeit" kérik részletezni. Véleményem szerint ez sok munkakörben teljesen értelmezhetetlen, mert nem eredmény az, legalábbis szerintem, hogy elvégeztem azt a feladatot, amiért oda engem felvettek. Nem mindenki olyan szerencsés, hogy ottléte alatt valami nagy változás zajlott le, a vállalat nagy fejlődésen ment keresztül, többnyire a megszokott munkavégzés folyik.
Egy értékesítő el tudja mondani, hogy X céget Y millió forintos árbevételhez segítettem, vagy hogy Z számú új ügyfelet szereztem.
Mit mond vajon egy recepciós? X számú ügyfelet irányítottam a megfelelő irodába? Felvettem a telefont, amikor csörgött? Nem voltam udvariatlan?
Vagy egy utókalkulátor: Y cégnél a rám bízott összes feladatot elvégeztem?
Nagy kérdés az, hogy a magánéletről mennyit írjunk az önéletrajzba. Szerencsére ma már nem kell beleírni szüleinket, az óvodát, az úttörőcsapatot. Fiatalabbak nem is értik, miről van szó.:-)
Szabadidős tevékenységet van ahol ajánlják beírni, mások szerint viszont felesleges. Akik szerint jó, ha ott van, azzal érvelnek, ha valaki mondjuk ejtőernyőzik, vagy motorcsónakversenyző hétvégén, akkor az egy nagyon megbízható munkaerő, mert drága hobbija van...
Mit csináljunk, ha rejtvényt szeretünk fejteni, vagy térképet böngészünk? Hát igen...
- operációs rendszer(ek)
- irodai programcsomag(ok)
- nagygépes rendszer(ek)
- speciális programok ismerete
A nyelvtudásnál nem csak a vizsgával igazolt nyelvtudást adhatjuk meg, azt is le lehet írni, ha beszélünk egy nyelvet, bár erről nincs papírunk.
De vigyázat! Itt a legkönnyebb elbukni, ha valótlant írunk.
Az önéletrajz nem olyan valami, amit egyszer megírunk és kész.
Aktualizálni kell időnként. Ha új végzettségünk van, ha több a régi munkahely, vagy bármi egyéb változás van a leírtakhoz képest.
Nem kell ennyiszer kinyomtatnunk, csak legyen meg. Ha szükség van rá, az utolsó aktualizálást kelljen csak megtenni.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése